O čom sa dočítate v júnovom Quarku
Hlavnou témou júnového čísla Quarku sú hobiti. V roku 2003 došlo na ostrove Flores východne od Jávy k senzačnému objavu. Austrálski a indonézski paleoantropológovia našli vo vápencovej jaskyni Liang Bua na západe ostrova kosti zvláštnych praľudí. Praľudia z ostrova Flores merali iba niečo málo vyše jedného metra. Dobový tolkienovský ošiaľ im preto po oznámení objavu v októbri 2004 pripísal prezývku hobiti. Hoci boli malí a ich mozgová kubatúra sa blížila šimpanzej, anatomické znaky poukazovali na príslušnosť k ľudskému rodu Homo. Doposiaľ najdôkladnejšia analýza kostí záhadného ľudského druhu z Indonézie poukazuje na blízku príbuznosť s africkými praľuďmi z oveľa dávnejšej minulosti.
Bakteriofágy (fágy) sú vírusy, ktoré infikujú baktérie. Patria k najviac rozšíreným organizmom na Zemi a regulovaním množstva baktérií zabezpečujú ekologickú rovnováhu v prírode. V novom vydaní magazínu Quark sa orem iného dozviete, že by sa mohli stať zbraňou v boji s bakteriálnymi infekciami.
Okrem vyššie uvedených tém nájdete v júnovom Quarku aj množstvo ďalších zaujímavých tém. Priestor si v ňom našli aj témy z oblasti IT a v rámci tejto oblasti sa v júnovom Quarku zameriavame na kameramanov a fotografov. Kameramani nájdu v čísle prehľad akčných kamier, ktoré možno používať pri rôznych druhoch športovej činnosti a fotografi nájdu rady ako upravovať fotografie. Máj bol mesiacom oceňovania vedcov a v júnovom čísle nájdete zoznam a krátke charakteristiky ocenených vedcov, vrátane Vedca roka 2016, jadrového fyzika profesora Pavla Povinca. V júni pokračuje aj seriál o tom ako môže náhoda pomôcť vede, pravidelné rubriky v ktorých môžete otestovať svoje matematické schopnosti a všeobecný rozhľad.
Viac z obsahu júnového Quarku nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 6/2017), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.