Čo nájdete v Quarku 12/2020
Hlavná téma decembrového čísla Quarku je venovaná snehobielej farbe, za ktorou sa vo svete chémie veľmi často skrýva oxid titaničitý. V článku profesora Karola Jesenáka sa dozviete, čím je táto látka taká zvláštna.
Výber článkov v decembrovom čísle časopisu Quark
Ceny v tieni pandémie
Pandémia COVID-19 zrušila slávnostný ceremoniál odovzdávania Nobelových cien, ktorý sa koná v Štokholme vždy 10. decembra. Tohto roku ho nahradí televízny prenos.
Kvarková hviezdna hmota
Vedci na základe nedávnych objavov a astrofyzikálnych meraní pripúšťajú, že veľmi hmotné neutrónové hviezdy môžu mať jadro tvorené hmotou zloženou z kvarkov.
Zimní návštevníci
Na jeseň pozorujeme úbytok viacerých druhov vtákov, ktoré odlietajú zimovať do teplejších krajín. Slovensko je však zároveň aj zimným domovom pre mnohé severské druhy vtákov.
Neamerické hlavné mesto
Mesto politikov, diplomatov a úradníkov – takto jednoducho by sa dalo charakterizovať hlavné mesto Spojených štátov amerických Washington, D. C., ktoré sa odlišuje od typických amerických miest.
Od prežitia k zábave
Sánkovanie, lyžovanie či korčuľovanie si spájame najmä so zimnými radovánkami alebo športmi. Pre našich prapredkov bolo však uľahčenie pohybu v zimnom prostredí otázkou prežitia.
Obytné lapače uhlíka
Ak sa má boj za zmiernenie klimatickej zmeny stať realitou, siluety miest sa budú musieť začať meniť. Najväčším zdrojom emisií skleníkových plynov v mestách sú totiž budovy.
Malé turbíny
K Vianociam a zime patria neodmysliteľne sviečky, a tak sme vám pripravili experiment s hliníkovými kahancami.
Vesmírna stanica budúcnosti
Daňou za dlhodobý pobyt v beztiažovom stave, napríklad na vesmírnej stanici, sú mnohé zdravotné problémy. Riešením môže byť rotácia. Raz budú ľudia možno bývať na kolotoči.
Stále tie isté chyby
Všetky spoločnosti časom upadajú. Podľa vedcov, ktorí skúmali zániky starovekých ríš, tiež platí, že obyvateľov vážnejšie zasahuje kolaps takých vlád, ktoré možno označiť za dobré.
Vianoce ukryté v dreve
Prvým, kto na Vianoce postavil prvý živý betlehem, bol František z Assisi. Ľudovú tradíciu výroby betlehemov u nás paradoxne povzbudil panovník Jozef II., ktorý betlehemy vykázal z kostolov.
Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 12/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch. Zvýhodnené predplatné si môžete objednať v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk/predplatne/.