Čo nájdete v marcovom Quarku
Učebnice chémie sú opäť zastarané, podklady k takýmto titulkom poskytla vlani materiál aj periodická tabuľka. Uznaním objavov štyroch nových prvkov sa skompletizoval jej 7. riadok, oficiálnymi sa stali aj nové mená a značky: nihónium 113Nh, moskóvium 115Mc, tenés 117Ts a oganesón 118Og.
Vyrobiť nejaké supernestabilné atómy je predsa plytvanie času a peňazí, pohotovo reagovali aj mnohí diskutéri. Kde je však pravda, aké sú fakty? Nájdeme bájny ostrov stability, kde budú zlúčeniny nových prvkov opäť existovať vo využiteľných množstvách? Alebo skôr nájdeme koniec periodickej tabuľky? Okrem hlavnej témy a rozhovoru nájdete v marcovom Quarku samozrejme aj množstvo ďalších zaujímavých tém. Priestor si v ňom našli témy z oblasti IT, ale aj noví hmyzí škodcovia, ktorí prenikajú na naše územie a článok o jednom z najväčších tajomstiev prírody – každoročnom putovaní vtákov. Z technických vied sú to najmä články o unikátnom múzeu vojenskej histórie vo Viedni o robotoch, ktoré využívajú materiály a energiu v púštnej oblasti aj článok o tom, ako sa Čína stala kozmickou veľmocou. V marci pokračuje seriál o tom ako môže náhoda pomôcť vede, pravidelné rubriky v ktorých môžete otestovať svoje matematické schopnosti a všeobecný rozhľad a množstvo ďalších článkov z vedy a techniky.
Viac z obsahu marcového Quarku nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 3/2017), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.